UWAGA! Dołącz do nowej grupy Cieszyn - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Parafia św. Marii Magdaleny w Cieszynie


Parafia pw. świętej Marii Magdaleny w Cieszynie to jedna z najstarszych parafii w regionie, prezentująca bogatą historię oraz tradycje. Została erygowana w XIII wieku i od tamtej pory jest istotnym punktem życia religijnego w tej części Polski. Parafia ta należy do dekanatu Cieszyn w diecezji bielsko-żywieckiej, a jej działania są prowadzone przez księży diecezjalnych. W 2005 roku na obszarze parafii żyło około 8400 katolików.

Warto wspomnieć, że oryginalny kościół, który był fundamentem tej społeczności, mieścił się w miejscu dzisiejszego Teatru im. A. Mickiewicza, ulokowanego na Placu Teatralnym. W pierwszej połowie XVI wieku dokonano jego przebudowy na formę murowaną z inicjatywy cieszyńskiego księcia Kazimierza II. Historia parafii jest również związana z okresem reformacji; w 1545 roku, gdy Wacław III Adam obejmował rządy, Cieszyn przyjął luterański charakter, a ksiądz Jan, ówczesny dziekan, prowadził życie rodzinne. Po epidemii "morowego powietrza", powstał cmentarz, na którym z fundacji Katarzyny Sydonii wybudowano kościół cmentarny św. Trójcy, początkowo o drewnianej strukturze, a później przekształcony w murowany stylu gotyckim w 1594 roku.

Zmiany w statusie wyznaniowym Cieszyna szybko się rozwinęły, gdy w 1610 roku książę Adam Wacław przeszedł na katolicyzm, co doprowadziło do odebrania ewangelikom kościoła parafialnego i chwilowego pozostawienia kościoła św. Trójcy. W drugiej połowie XVII wieku w Cieszynie zaczęła się kontrreformacja; w 1670 roku dotarli do Księstwa Cieszyńskiego pierwsi jezuici, co spowodowało prześladowania wyznawców luteranizmu. W rezultacie, w 1679 roku liczba ewangelików w mieście spadła do zaledwie czterech kobiet. Niestety, pożar, który wybuchł w 1789 roku, spalił kościół parafialny, a Dominikanie opuścili Cieszyn, co doprowadziło do tego, że kościół pw. Najświętszej Maryi Panny przekazano parafii pw. św. Marii Magdaleny, stając się nowym miejscem kultu.

Na przestrzeni lat, obejmując różne tereny, parafia do 1785 roku miała pod swoją opieką także szereg okolicznych wsi, w tym: Bobrek, Boguszowice, Gułdowy, Gumna, Kalembice, Kisielów, Krasna, Ligota Alodialna, Łąki, Marklowice, Mnisztwo, Mosty koło Cieszyna, Ogrodzona, Pastwiska, Pogwizdów, Sibica, Zamarski oraz Żuków Dolny.

W wyniku reorganizacji sieci parafialnej, która miała miejsce w 1785 roku, wyłączono kilka miejscowości, takich jak Brzezówka, Marklowice i Pogwizdów, które objęła nowa parafia pw. św. Jana Nepomucena. W 1811 roku Żuków Dolny został przyłączony do parafii w Ropicy.

Najstarsze dostępne księgi metrykalne parafii sięgają roku 1628, kiedy to kościół parafialny stał się znów katolicki. Od tego momentu, rozpoczęto prowadzenie zapisów chrztów, natomiast zgony zaczęto notować od 1692 roku. W dostępnych księgach występują jednak pewne braki; m.in. brakuje zeszytu chrztów z lat 1642-1654 oraz zapisów zgonów z lat 1743-1774. Warto również odnotować, że księgi te były pierwotnie prowadzone w języku łacińskim, następnie w XVIII wieku przestawiono się na język niemiecki, a począwszy od XX wieku, dokumenty sporządzano już w języku polskim.

Grupy parafialne

W parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie funkcjonuje wiele grup parafialnych, które angażują różne społeczności członkowskie w działania o charakterze religijnym oraz społecznym. Poniżej przedstawiamy listę tych grup:

  • liturgiczna Służba Ołtarza,
  • dzieci Maryi,
  • Oaza Młodzieżowa,
  • Legion Maryi,
  • Róże Różańcowe,
  • Sodalicja Mariańska,
  • Apostolat Maryjny,
  • Lektorzy i Kantorki,
  • Kalwaryjska asysta,
  • Chór „Lutnia”,
  • Biuro Radio Maryja,
  • Odnowa w Duchu Świętym,
  • Apostolstwo Dobrej Śmierci,
  • Wspólnota Matek w Modlitwie „Miriam”,
  • wspólnota Niesakramentalnych.

Każda z tych grup oferuje unikalne możliwości rozwoju duchowego oraz integracji w ramach wspólnoty. Zachęcamy do dołączenia do wybranej grupy, aby wzbogacić swoje życie duchowe i wspierać innych w ich drodze wiary.

Przypisy

  1. Strona główna - Parafia Świętej Marii Magdaleny w Cieszynie [online], parafiamagdaleny.pl [dostęp 12.12.2023 r.]
  2. Księgi metrykalne (1): Parafia rzymskokatolicka pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie. [w:] Przodkowie z Cieszyna - Poszukiwania genealogiczne na Śląsku Cieszyńskim [on-line]. 03.09.2012 r. [dostęp 22.09.2013 r.]
  3. Władysław Sosna: Cieszyn. Przewodnik krajoznawczy. Cieszyn: Offsetdruk i Media Sp. z o.o., 2005 r., s. 142. ISBN 83-918061-9-7.
  4. Dwuczęściowy dodatek do gazety Głos Ziemi Cieszyńskiej nr. 44 i 45 z listopada 2005 r. pt. "Panorama Parafii Katolickich Ziemi Cieszyńskiej".
  5. Książnica Cieszyńska, Biblioteka Leopolda Jana Szersznika, nr SZ DD IX 39/14. dlibra.sbc.katowice.pl. Odpis dekretu cesarza Leopolda I do starosty ziemskiego księstwa cieszyńskiego barona Jana Fryderyka Larysza z Ligoty, wystawionego w Wiedniu 21.06.1673 r.
  6. Książnica Cieszyńska, Biblioteka Leopolda Jana Szersznika, nr SZ DD IX 7/7. dlibra.sbc.katowice.pl. Odpis dokumentu cesarza Macieja z 11.09.1617 r., potwierdzającego restytucję klasztoru dominikanów w Cieszynie.
  7. Z historii Kościoła Ewangelickiego na Śląsku Cieszyńskim. Tadeusz J. Zieliński (redakcja). Katowice: Dom Wydawniczy i Księgarski "Didache", 1992 r., s. 22. ISBN 83-85572-00-7.
  8. F. Michejda, 1909 r., s. 56.

Oceń: Parafia św. Marii Magdaleny w Cieszynie

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:8