Kościół św. Elżbiety Węgierskiej w Cieszynie


Kościół świętej Elżbiety Węgierskiej w Cieszynie to niezwykle interesujący przykład rzymskokatolickiej architektury parafialnej. Należy on do parafii pod tym samym wezwaniem, która znajduje się w dekanacie Cieszyn, w obrębie diecezji bielsko-żywieckiej. Warto zaznaczyć, że ten piękny obiekt sakralny stanowi integralną część zespołu klasztornego elżbietanek, co dodaje mu szczególnego znaczenia i historii.

Neobarokowy zespół klasztorno-szpitalny, w skład którego wchodzi kościół, został wzniesiony w latach 1900-1903 przez znanych architektów Antoniego Jonkischa i Jana Nosska, według projektu Jana Műllera. Główny budynek zespołu mieści w sobie klasztor elżbietanek oraz kościół usytuowany w samym centrum; jego imponująca konstrukcja sąsiaduje ze szpitalem, którego dwa boczne skrzydła dodają całości harmonijnego wyglądu. Dziś, w części frontowej budynku, znajduje się przychodnia lekarska, co potwierdza, że historyczne obiekty mogą pełnić funkcje aktualne i społecznie użyteczne.

Wnętrze kościoła zdobią dwa wyszukane ołtarze. W głównym, oprócz symbolu Opatrzności Bożej, można zobaczyć posągi świętych: Elżbiety, Jadwigi oraz Ludwika, którzy otaczają ubogich. W bocznym ołtarzu znajdują się z kolei obrazy świętych Antoniego oraz Matki Bożej z św. Franciszkiem. Co więcej, dolne partie zarówno głównego, jak i bocznego ołtarza, ukazują piękne płaskorzeźby odzwierciedlające biblijne sceny. Warto również zwrócić uwagę na piękne witraże przedstawiające Serce Pana Jezusa, św. Franciszka, Matkę Bożą Królową Pokoju, św. Elżbietę, a także anioły, które dodatkowo uświetniają wnętrze tej świątyni.

Zewnętrzna elewacja kościoła zachwyca bogactwem dekoracji. Na frontowej elewacji, pomiędzy cokołami, w podokiennikach umieszczono piękne motywy winnego grona, a w przyczółku znajduje się plastyczny wizerunek Chrystusa Dobrego Pasterza. Elewacje boczne skrywają nisze z posągami świętych, takimi jak Elżbieta po stronie północnej, Franciszek przy ścianie wejściowej, Józef na tylnej ścianie i Matka Boża od południa.

Samodzielna parafia przy klasztorze elżbietanek została erygowana w 1980 roku, a w 2010 roku, po zakończeniu gruntownego remontu, świątynia została ponownie poświęcona. To miejsce nie tylko pełni funkcję obiektu sakralnego, ale również staje się świadkiem historii, której nie sposób zignorować.

Przypisy

  1. a b Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
  2. Kościoły Śląska Cieszyńskiego [cz. 1: Kościół pw. św. Elżbiety w Cieszynie]. ox.pl Portal Ślaska Cieszyńskiego. [dostęp 31.07.2024 r.]

Oceń: Kościół św. Elżbiety Węgierskiej w Cieszynie

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:8