UWAGA! Dołącz do nowej grupy Cieszyn - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Boguszowice (Cieszyn)


Cieszyn-Boguszowice jest interesującą częścią miasta Cieszyna, która przez wiele lat funkcjonowała jako samodzielna wieś. Do 1973 roku, Boguszowice cieszyły się niezależnością administracyjną, co odzwierciedla bogatą historię tego regionu.

Obecnie, jako integralna część Cieszyna, Boguszowice przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów, oferując różnorodne atrakcje oraz unikalną atmosferę.

Historia

W dniu 31 stycznia 1290 roku, książę Mieszko dokonał ważnego czynu, nadając swemu dzielnemu rycerzowi Boguszowi dziesięć łanów frankońskich, co miało stanowić podstawę dla nowej wioski o nazwie Bogusovici. Osadnicy tej wsi zostali zwolnieni od wielu obciążeń warunków książęcych, co z pewnością przyciągnęło nowe twarze. Ten akt był historyczny, ponieważ po raz pierwszy książę Mieszko użył tytułu księcia cieszyńskiego, co oznacza, że właśnie wtedy zaczyna się nowa era dla Księstwa Cieszyńskiego. Brak wzmianki o tej wsi w dokumencie Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis sugeruje, że rycerz Bogusz nie zdołał jeszcze sprowadzić osadników, co prowadzi do wniosku, że wieś ta zaczęła się rozwijać dopiero po roku 1305.

W 1388 roku, Boguszowice były już w pełni wsią rycerską, ponieważ zostały sprzedane przez dwóch rycerzy, Jaśka i Janusza z Ogrodzonej, Bielikowi z Kornic oraz jego matce, Jucie. Kwota transakcji wynosiła 60 kop groszy praskich, co w owych czasach stanowiło porównywalną wartość do innych dojrzałych osad w regionie. Politycznie, wieś ta podążała za losami Księstwa Cieszyńskiego, które od 1327 roku było lennem Królestwa Czech, a po 1526 roku, z chwilą objęcia tronu czeskiego przez Habsburgów, przynależała do tej monarchii aż do 1918 roku.

W 1472 roku miasto Cieszyn nabyło Boguszowice, a dochody z tej wsi były przeznaczane na pomoc dla ubogich w szpitalu osoby zamieszkałej tam, znanym lokalnie jako „szpitolek”. Natomiast w połowie XIX wieku teren Boguszowic stał się przedmiotem badań geologicznych, które miały na celu znalezienie złóż węgla i surowców hutniczych. Ostatecznie, pomimo braku wykrycia poszukiwanych surowców, odkryto nieznaną wcześniej skałę magmową. Geolog Ludwik Hohenegger nazwał ją cieszynitem, który przez pewien czas był eksploatowany w okolicznych kamieniołomach.

Pod koniec XIX wieku na terenie Boguszowic powstały strzelnice oraz magazyny amunicji, które były wykorzystywane przez garnizon wojskowy w Cieszynie. Ważnym momentem w historii było zdobycie 31 października 1918 roku tego arsenału przez oddział porucznika Franciszka Barteczka bez rozlewu krwi, co umożliwiło szybką zmianę władzy w Cieszynie na rzecz polskiej Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego.

Z danych z austriackiego spisu ludności z 1900 roku wynika, że w Boguszowicach, które wówczas były częścią Pastwisk, znajdowało się 37 budynków z zamieszkującymi tam 359 osobami. Wśród nich, 283 (78,8%) byli katolikami, 66 (18,4%) ewangelikami, a 10 (2,8%) wyznawcami judaizmu. Przewaga języka polskiego była wyraźna, ponieważ 339 (94,4%) mieszkańców posługiwało się tym językiem, podczas gdy 15 (4,2%) mówiących po niemiecku oraz 2 (0,6%) po czesku. Z kolei w 1910 roku, liczba mieszkańców Boguszowic wzrosła do 464 osób żyjących w 48 budynkach na obszarze 173 hektarów, co oznaczało gęstość zaludnienia równą 268,2 os./km².

W lipcu 1920 roku, gmina Pastwiska z Boguszowicami została przyłączona do Polski na mocy decyzji Rady Ambasadorów. W okresie międzywojennym w tej miejscowości stacjonowała placówka Straży Granicznej I linii „Boguszowice”. W 1991 roku zapoczątkowano budowę mostu drogowego nad rzeką Olzą wraz z nowoczesnym przejściem granicznym między Polską a Czechosłowacją (od 1993 roku z Czechami). Przejście to nosiło nazwę „Cieszyn-Boguszowice – Chotěbuz”, co służyło dla jego rozróżnienia od innych przejść granicznych w Cieszynie. Do 21 grudnia 2007 roku było to największe drogowe przejście graniczne między Polską a Czechami pod względem infrastruktury oraz liczby odprawianych pojazdów.

W 1997 roku, jednostkę urbanistyczną Boguszowice zamieszkiwało 361 osób z całkowitej liczby 38115 mieszkańców Cieszyna, co stanowiło zaledwie 0,9% populacji miasta.

Zabytki i budynki użyteczności publicznej

W Boguszowicach, które są częścią Cieszyna, można znaleźć odrestaurowany schron bojowy z 1939 roku. Jest to unikalna struktura, ponieważ jest jedynym z wielu podobnych obiektów na Śląsku Cieszyńskim, które brały udział w obronie przed niemieckimi oddziałami w dniu 1 września 1939 roku.

Warto również zaznaczyć, że w tej miejscowości znajduje się tor motocrossowy, który stał się jednym z bardziej rozpoznawalnych obiektów tego typu w Polsce. Tor, który został otwarty w latach osiemdziesiątych XX wieku, przeszedł istotną rozbudowę w 2011 roku, co przyczyniło się do jego popularności.

Dodatkowo w Boguszowicach można zobaczyć różnorodne obiekty użyteczności publicznej, takie jak strażnica Ochotniczej Straży Pożarnej, oczyszczalnia ścieków oraz mieszkania socjalne. Te elementy świadczą o rozwiniętej strukturze infrastrukturalnej tej miejscowości.

Komunikacja

W Boguszowicach, mieszkańcy mają dogodny dostęp do komunikacji miejskiej, co znacząco ułatwia codzienne podróże. Autobusy miejskiego przewoźnika kursują dzięki ZGK w Cieszynie Sp. z o.o., który obsługuje linie podmiejskie nr 30 prowadzącą do Pogwizdowa oraz nr 32, która kieruje się do Kaczyc.

Oprócz komunikacji miejskiej, w tej dzielnicy dostępne są także usługi prywatnego przewoźnika. Busy firmy LINEA TRANS Sp. z o.o. zapewniają transport na trasie Cieszyn-Kaczyce-Jastrzębie-Zdrój, co stanowi dodatkową alternatywę dla mieszkańców oraz odwiedzających.

Więcej informacji na temat ZGK można znaleźć pod tym linkiem: ZGK w Cieszynie Sp. z o.o.

Przypisy

  1. Barbara Śliż: Jest zgoda na budowę toru motocrossowego w Cieszynie-Boguszowicach. [w:] gazetacodzienna.pl [on-line]. 28.12.2010 r. [dostęp 30.12.2010 r.]
  2. UM w Cieszynie: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Cieszyna. [w:] www.um.cieszyn.bip-gov.info.pl [on-line]. 06.10.2008 r. [dostęp 07.12.2010 r.]
  3. Marek Jabłonowski, Bogusław Polak: Polskie formacje graniczne 1918−1839. Dokumenty organizacyjne, wybór źródeł. T. II. Koszalin: Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Koszalińskiej, 1999 r. s. 26.
  4. Ludwig Patryn (ed): Die Ergebnisse der Volkszählung vom 31. Dezember 1910 in Schlesien. Troppau: 1912. (niem.). Brak numerów stron w książce
  5. Gemeindelexikon der im Reichsrate vertretenen Königreiche und Länder, bearbeitet auf Grund der Ergebnisse der Volkszählung vom 31. Dezember 1900, XI. Schlesien. Wien: 1906. (niem.). Brak numerów stron w książce
  6. J. Spyra, Gospodarka komunalna Cieszyna w świetle miejskich ksiąg rachunkowych z XVI-XVII w., [w:] Z badań nad dziejami politycznymi i społeczno-gospodarczymi Cieszyna od średniowiecza do czasów współczesnych pod red. I. Panica, Cieszyn 2005 r. s. 42.
  7. I. Panic, 2010 r. s. 299.
  8. Śląsk Cieszyński w średniowieczu (do 1528). Idzi Panic (redakcja). Cieszyn: Starostwo Powiatowe w Cieszynie, 2010 r. s. 294-302. ISBN 978-83-926929-3-5.
  9. Dz.U. z 1972 r. nr 50, poz. 325.
  10. a b Władysław Sosna: Cieszyn. Przewodnik krajoznawczy, wyd. Urząd Miejski w Cieszynie, Cieszyn 1993 r. s. 125.

Oceń: Boguszowice (Cieszyn)

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:22