Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny w Cieszynie


Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny to zabytkowa świątynia rzymskokatolicka, która pełni funkcję kościoła parafialnego w dekanacie Cieszyn, stanowiąc część diecezji bielsko-żywieckiej. Jego malownicza lokalizacja znajduje się w cieszyńskiej dzielnicy Bobrek.

Budowę kościoła rozpoczęto w 1908 roku, kiedy to położono fundamenty zgodnie z projektami pana Czempiela. Cały proces budowlany nadzorował pan Tomiczek, a do dnia 5 maja 1909 roku wzniesiono ściany budynku. Krótko potem, w ciągu dwóch tygodni, zamontowano także dach, co przyczyniając się do dalszych postępów w budowie. Warto podkreślić, że w 1910 roku kościół był już ukończony, dzięki pracy wielu zaangażowanych mężczyzn.

Notabene, ołtarz do świątyni został ofiarowany przez siostry elżbietanki, a w prezbiterium ulokowano obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, który wcześniej znajdował się w kapliczce. Uroczystość poświęcenia kościoła miała miejsce 8 maja 1910 roku, w trakcie której świątynię consekrował radca biskupi, ksiądz proboszcz Jan Sikora.

W dniu 25 grudnia 1958 roku kościół został formalnie ustanowiony kościołem parafialnym, co zaowocowało jego dalszym rozwojem. W 1968 roku na jego terenie zainstalowano nowy ołtarz, stworzony przez pana Alojzego Cinala, a także zamontowano nowe tabernakulum, ambonę oraz chrzcielnicę. W roku 1970 pan Jan Oleś zadbał o instalację ropnego systemu ogrzewania, który funkcjonował aż do 1990 roku, kiedy to w 1991 roku wprowadzono centralne ogrzewanie na gaz, zaprojektowane przez panów Surzyckiego i Szafarczyka.

Przypisy

  1. Historia. Parafia rzymskokatolicka Imienia Najświętszej Maryi Panny w Cieszynie Bobrku. [dostęp 04.04.2018 r.]

Oceń: Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny w Cieszynie

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:24