UWAGA! Dołącz do nowej grupy Cieszyn - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Władysław Milata


Władysław Jan Milata, który przyszedł na świat 30 maja 1911 roku w Cieszynie, był wybitnym polskim geografem oraz klimatologiem. Poświęcił swoje życie badań dotyczących geografii i klimatu, tworząc znaczące osiągnięcia w tej dziedzinie. Zmarł 25 grudnia 1954 roku w Krakowie.

Podczas swojej kariery akademickiej piastował stanowisko profesora na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie przekazywał swoją wiedzę kolejnym pokoleniom studentów. Jako oficer meteorolog Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, w znaczącym stopniu przyczynił się do rozwoju meteorologii w Polsce.

Milata był również aktywnym działaczem turystycznym, propagującym piękno polskich krajobrazów i zachęcającym do ich poznawania.

Życiorys

Władysław Milata był utalentowanym absolwentem Gimnazjum im. A. Osuchowskiego w Cieszynie. Po ukończeniu edukacji średniej zdecydował się na studia geograficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie w roku 1933 zdobył tytuł magistra filozofii w zakresie geografii, a cztery lata później uzyskał tytuł doktora filozofii specjalizując się w klimatologii oraz statystyce. W tym okresie pracował w Instytucie Geograficznym UJ, gdzie jego badania koncentrowały się na meteorologii i klimatologii obszarów górskich, przykładami jego prac były Karpaty.

Interesowały go szczególnie zjawiska związane z opadami atmosferycznymi, inwersją temperatury oraz wiatrami fenowymi. Zajmował się także prognozowaniem pogody z perspektywy wpływu na różne aspekty ekonomiczne. Dodatkowo prowadził badania dotyczące powodzi w rejonach górskich, starając się opracować metody ich przewidywania oraz przeciwdziałania im. Współpracował przy tworzeniu oraz redagowaniu komunikatów śniegowych, które były skierowane zarówno do turystów, jak i entuzjastów narciarstwa.

Był pasjonatem turystyki, a szczególnie ukochał Tatry. W 1930 roku był jednym z inicjatorów powstania Towarzystwa Krzewienia Narciarstwa w Krakowie, a jego artykuły były publikowane w czasopismach popularnych i turystycznych. Na stopień podporucznika awansował z dniem 1 stycznia 1936 roku, zajmując 2651. lokatę w korpusie oficerów rezerwy piechoty.

W sierpniu 1939 roku został zmobilizowany do wojska i dołączył do 21 Dywizji Piechoty Górskiej z siedzibą w Bielsku. W stopniu podporucznika brał udział w kampanii wrześniowej. Po przekroczeniu granicy rumuńskiej, poprzez Jugosławię, Grecję oraz Bliski Wschód dotarł do Francji, gdzie zaangażował się w szereg polskiej 4 Dywizji Piechoty. Po upadku Francji, z pomocą Gibraltaru, dotarł do Wielkiej Brytanii, gdzie wstąpił do Samodzielnej Brygady Spadochronowej. W 1941 roku przeszedł do służby meteorologicznej, pełniąc rolę synoptyka w polskim lotnictwie, z numerem służbowym RAF P-1524. W 1944 roku został oddelegowany do Kanady, gdzie pracował w transatlantyckiej sekcji Meteorological Office Transport Command. Drugą wojnę światową zakończył w stopniu kapitana, uzyskując także Srebrny Krzyż Zasługi w 1943 oraz Medal Lotniczy w 1945 roku.

Po wojnie, w 1946 roku, Władysław Milata powrócił do Polski. Rozpoczął pracę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Katedrze Geografii Fizycznej, gdzie z sukcesem zorganizował Zakład Klimatologii, którym kierował. Otrzymał tytuł docenta w 1954 roku. W 1949 r. ukazał się jego podręcznik akademicki pt. „Pogoda i jak ją przewidywać”. Wykładał również w innych krakowskich uczelniach, takich jak Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Akademia Handlowa, gdzie prowadził Katedrę Geografii Gospodarczej.

Milata był także aktywnym organizatorem, tworząc krakowskie struktury Państwowego Instytutu Hydrologiczno-Meteorologicznego oraz Karpacką Sieć Meteorologiczną. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Meteorologicznego i Hydrologicznego, a także Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Nie zaprzestał swojej działalności w turystyce, zakładając krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Jako zapalony narciarz, przynależał do Polskiego Związku Narciarskiego i w 1948 roku był jednym z założycieli miesięcznika „Poznaj Świat”.

Po jego śmierci, został pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie (kwatera BD płn. 2).

Przypisy

  1. Jan WiktorJ.W. Tkaczyński (red.), Pro Memoria III. Profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego spoczywający na cmentarzach Krakowa 1803-2017, Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2018, s. 191, ISBN 978-83-233-4527-5.
  2. Krzystek 2012, s. 392.
  3. Rybka i Stepan 2004, s. 158.

Oceń: Władysław Milata

Średnia ocena:4.74 Liczba ocen:20