Rafał Jan Broda, urodzony 19 stycznia 1944 roku w Cieszynie, to wybitny fizyk jądrowy, który zdobył uznanie nie tylko w świecie nauki, ale również w dziedzinie polityki oraz publicystyki.
Jego działalność jako profesora doktor habilitowanego jest dowodem na jego znaczący wkład w rozwój fizyki jądrowej w Polsce. Rafał Broda, poprzez swoje prace badawcze i edukacyjne, oddziałuje na kolejne pokolenia naukowców oraz studentów.
Życiorys
Działalność naukowa
W roku 1966 Rafał Broda ukończył studia na kierunku fizyka na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskał tytuł magistra w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych. Jego kariera naukowa rozwinęła się w 1971 roku, kiedy to obronił tam pracę doktorską, zdobywając stopień doktora nauk fizycznych. W 1981 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego, a 14 stycznia 1992 roku tytuł profesora nauk fizycznych.
Od momentu ukończenia studiów w 1966 roku, Broda związany jest z Instytutem Fizyki Jądrowej w Krakowie. Jego osiągnięcia naukowe zostały docenione na międzynarodowym poziomie, co zaowocowało stypendium w Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Instytucie Nielsa Bohra znajdującym się w Kopenhadze. Rafał Broda przez szereg lat przemierzał kraje europejskie oraz Stany Zjednoczone, gdzie prowadził badania naukowe. Miał przyjemność pracować w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych w Dubnej w ZSRR w latach 1968–1971 oraz w Instytucie Nielsa Bohra w latach 1972–1974. Ponadto, prowadził badania w Niemczech oraz Stanach Zjednoczonych, w tym w Purdue University w stanie Indiana w latach 1982–1984.
Rafał Broda jest współautorem około 200 prac naukowych, które opublikowane zostały w międzynarodowych czasopismach naukowych, takich jak „Acta Physica Hungarica New Series”, „The European Physical Journal” oraz „Nuclear Physics”. Jego publikacje znalazły się również w polskich wydaniach, w tym w „Acta Physica Polonica”. Jest także współautorem książek, w tym „Człowiek i promieniowanie jonizujące: praca zbiorowa” (Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2001, ISBN 83-01-13495-X) oraz „Perspektywy zastosowania ciężkich jonów w fizyce jądrowej” (współautor J. Wilczyński; Kraków: IFJ, 1976).
Broda należy do Rady Naukowej Instytutu Fizyki Jądrowej i aktywnie uczestniczy w pracach wielu Komitetów Naukowych. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Fizycznego od 1966 roku oraz American Physical Society (od 1983 r.).
Działalność polityczna i społeczna
W okresie od 1986 do 1987 roku Rafał Broda był przedmiotem zainteresowania ze strony Służb Bezpieczeństwa, które prowadziły obserwację jego działalności politycznej w Instytucie Fizyki Jądrowej.
Jako publicysta, współpracował z Radiem Maryja oraz pismem „Moja Rodzina”. Jego teksty ukazały się także w wielu innych mediach, w tym w „Gazecie Polskiej” oraz „Myśli Polskiej”, gdzie opisywał różne tematy, w tym programy stowarzyszeń społecznych. W 2002 roku opublikował książkę „Unia Europejska a Polska: rozważmy to jeszcze raz”, wydaną w Krzeszowicach przez „Ostoja”. Jego wpływ na dyskurs publiczny dodatkowo podkreśla raport „Dokąd zmierzasz Polsko?”, do którego był jednym z głównych autorów.
Broda zaangażował się w działalność stowarzyszenia Klub „Myśl dla Polski” oraz w tworzenie partii Liga Polskich Rodzin. W wyborach parlamentarnych w 2001 roku bezskutecznie kandydował do Senatu, zajmując szóste miejsce z wynikiem 133 259 głosów, co odpowiadało 20.41% oddanych głosów. W 2005 roku również próbował ubiegać się o mandat poselski z listy Ruchu Patriotycznego, zdobywając 2056 głosów, co stanowiło 59.92% głosów oddanych na tę listę.
Odznaczenia i nagrody
W 2005 roku Rafal Broda został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. To wyróżnienie przyznano mu za wzorowe i nadzwyczajne zaangażowanie w wykonywanie obowiązków zawodowych, które w pełni odzwierciedlają jego profesjonalizm.
Warto także zwrócić uwagę, że w 1971 roku zdobył nagrodę przyznaną przez Krajową Agencję Energii Atomowej, co potwierdza jego znaczący wkład w dziedzinę energii atomowej. Ponadto, w 1984 roku otrzymał kolejne wyróżnienie, tym razem od Polskiej Akademii Nauk, podkreślające jego osiągnięcia naukowe oraz wkład w rozwój wiedzy w swoim obszarze.
Przypisy
- Wybory do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzone na dzień 25.09.2005 r. Kraków, Okręg 13. Wyniki głosowania. Komitet Wyborczy Ruch Patriotyczny. Państwowa Komisja Wyborcza, pkw.gov.pl. [dostęp 05.01.2013 r.]
- Wybory do Senatu: wyniki głosowania i wyniki wyborów. Okręg wyborczy nr 12 KRAKÓW. Państwowa Komisja Wyborcza, pkw.gov.pl. [dostęp 05.01.2013 r.]
- Uczestnikom Kongresu Ligi Polskich Rodzin pod rozwagę. ojczyzna.pl, 08.09.2003 r. [dostęp 10.12.2010 r.]
- Nota o autorze [online], ostoja.pl [dostęp 30.04.2010 r.]
- Katalog osób „rozpracowywanych” przez organa bezpieczeństwa państwa komunistycznego [online], bip.ipn.gov.pl [dostęp 05.01.2013 r.]
- a b c Jan Stankowski, Jerzy Małecki: 'Rafał Jan Broda. Who is Who in Fizycs Poland;. [dostęp 05.01.2013 r.]
- Radio Maryja - Rafał Broda
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Karol Józef Krótki | Władysław Milata | Bolesław Kotula | Karol Niedoba | Marian Rychłowski | Łucja Maria Monné | Roman Dyboski | Karl Radda | Christian Parma | Leon Miękina | Ryszard Studenski | Lech Nowicki | Józef Chmiel (biochemik) | Wacław Gojniczek | Halina Piękoś-Mirek | Ryszard Wilczyński (ekonomista) | Kazimierz Towpik | Jan Drabina | Richard Pipes | Karol Semik (ur. 1953)Oceń: Rafał Broda