Ernest Michał Zawada to postać, która bez wątpienia zostawia trwały ślad w polskim świecie sztuki. Urodził się w 1971 roku w Cieszynie i od tego czasu jego kariera artystyczna rozwija się w kierunku malarstwa abstrakcyjnego. Stanowi on nie tylko utalentowanego artystę, ale również nauczyciela akademickiego, co podkreśla jego zaangażowanie w edukację i rozwój młodych talentów w dziedzinie sztuki.
W chwili obecnej, Ernest Zawada pełni zaszczytną funkcję dziekana Wydziału Humanistyczno-SpołecznegoUniwersytetu Bielsko-Bialskiego, gdzie dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem ze studentami, inspirując ich do eksploracji i wyrażania siebie poprzez sztukę. Jego osiągnięcia w malarstwie oraz pracy akademickiej uczyniły go autorytetem w swoim fachu, a jego dzieła są nie tylko świadectwem talentu, ale także jego głębokiej refleksji nad sztuką i jej rolą w społeczeństwie.
Życiorys
W 1995 roku Ernest Zawada zakończył z sukcesem studia magisterskie na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni Stefana Gierowskiego. Następnie, w 2001 roku, obronił pracę doktorską, a w 2008 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego na tej samej uczelni. W 2020 roku nadano mu tytuł profesora nauk o sztukach pięknych, specjalizującego się w malarstwie.
W jego dorobku artystycznym znajduje się 83 indywidualne wystawy, a dodatkowo uczestniczył w 97 wystawach zbiorowych. Jego dzieła można było podziwiać w takich krajach jak: USA, Izrael, Niemcy, Włochy, Węgry, Ukraina, Czechy, Słowacja, Belgia oraz Wielka Brytania. Stała wystawa jego obrazów jest zlokalizowana w Galerii Zapiecek w Warszawie. Jego prace są również częścią kolekcji muzealnych w takich miejscach jak Wisła, Acco (Izrael), Watykan oraz Bielsko-Biała.
Zawada jest autorem licznych artykułów oraz rozdziałów w książkach, w szczególności dotyczących metodyki nauczania sztuki. W trakcie swojej kariery pełnił również funkcję promotora dla ponad stu prac licencjackich, magisterskich oraz inżynierskich.
Twórczość
Publikacje
Wśród prac naukowych prof. Ernesta Zawady wyróżniają się następujące pozycje:
- 2020: Znaczenie malarstwa w procesie edukacyjno-wychowawczym, w: Język. Tożsamość. Wychowanie. III,
- 2014: Kształcenie plastyczne: refleksje z własnej praktyki, w: Sztuka, edukacja, kultura: z teorii i praktyki edukacji artystycznej,
- 2006: Nauka rysunku – ucz się od polskich mistrzów (Wydawnictwo Park).
Wystawy indywidualne
Artysta miał szansę zaprezentować swoje prace na kilku ważnych wystawach indywidualnych, w tym:
- 2014: Galeria odNOWA – ASP w Łodzi, „Obrazy mini-mal”,
- 2010: Galeria „U dziadka”, Wisła,
- 2009: Galeria BWA, Bielsko-Biała.
Wystawy zbiorowe
W ramach wystaw zbiorowych Zawada uczestniczył w wielu interesujących wydarzeniach artystycznych:
- 2014: Galeria Salon Akademii, Pałac Czapskich w Warszawie, ASP, w wystawie „Inna formuła obrazu”,
- 2009: Rzym, „The best to Rome”, International Exhibition of Painting and Graphics, Cascina Farscetti, Rome, Italy,
- 2009: Galeria „Kropka”, Czeski Cieszyn.
Nagrody i wyróżnienia
Ernest Zawada, profesor, otrzymał szereg prestiżowych wyróżnień, które podkreślają jego osiągnięcia. W szczególności, w 1995 oraz w 2007 roku przyznano mu stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co jest uznawane za znaczący honor w dziedzinie kultury.
Dodatkowo, profesor został nominowany w 2006 roku do Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej „Ikar”, co świadczy o jego wpływie oraz znaczeniu w lokalnej społeczności artystycznej.
Przypisy
- a b c d e f g h i j k Ernest Zawada [online], Fundacja Nova Ars Poloniae [dostęp 10.02.2021 r.] (pol.).
- Ernest Zawada – Galeria Kukuczka [online], galeriakukuczka.pl [dostęp 10.02.2021 r.] .
- Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 11.05.2020 r. nr 115.4.2020 w sprawie nadania tytułu profesora [online], isap.sejm.gov.pl [dostęp 10.02.2021 r.] .
- Jan Żyrek i Ernest Zawada – “Inspiracje beskidzkie” – 2-8 czerwca 2018 | POSK Gallery [online] [dostęp 10.02.2021 r.] (ang.).
- Kolekcja Sztuki Galerii BielskiejK.S.G.B. BWA, Ernest Zawada: Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA: Artyści [online], kolekcja.galeriabielska.pl [dostęp 10.02.2021 r.] (pol.).
- 70 lat obecności Związku Polskich Artystów Plastyków w Bielsku-Białej – Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Bielsko-Biała [online] [dostęp 10.02.2021 r.] (pol.).
- Ernest Zawada Pejzaż abstrakcyjny – kontynuacja [online], cojestgrane24.wyborcza.pl [dostęp 10.02.2021 r.] (pol.).
- Sztuka, edukacja, kultura. Z teorii i praktyki edukacji artystycznej [online], Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2014 [dostęp 10.02.2021 r.] .
- prof. dr hab. Ernest Zawada | Instytut Pedagogiki [online], instytutpedagogiki.ath.bielsko.pl [dostęp 10.02.2021 r.] .
- Nauka rysunku – ucz się od polskich mistrzów [online], biblionetka.pl, 2006 [dostęp 10.02.2021 r.] .
- Ernest Michał Zawada, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 10.02.2021 r].
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Karol Semik (ur. 1953) | Richard Pipes | Jan Drabina | Kazimierz Towpik | Ryszard Wilczyński (ekonomista) | Halina Piękoś-Mirek | Wacław Gojniczek | Józef Chmiel (biochemik) | Lech Nowicki | Ryszard Studenski | Eugeniusz Tomiczek | Tadeusz Kotula | Kazimierz Popiołek | Marek Haltof | Andrzej Dyrcz | Wiktor Karger | Hans Demel | Kazimierz Friedel | Radosław Zenderowski | Józef GolecOceń: Ernest Zawada (profesor)