Zakład Karny w Cieszynie to zakład o charakterze penitencjarnym, który jest jednostką typu zamkniętego. Jest on dedykowany recydywistom penitencjarnym oraz posiada specjalny oddział przeznaczony dla tymczasowo aresztowanych. Osoby te znajdują się pod nadzorem: Sądu Rejonowego w Cieszynie oraz Prokuratury Rejonowej w Cieszynie, a także Sądu i Prokuratury w Jastrzębiu-Zdroju. Obiekt ten dysponuje 406 miejscami i zlokalizowany jest w centrum miasta, przy ulicy Bolesława Chrobrego 2, tuż obok Sądu Rejonowego.
Planowanie budowy więzienia w Cieszynie rozpoczęło się już w listopadzie 1858 roku. Jednakże realizację projektu władze austriackie rozpoczęły dopiero w marcu 1881 roku. Ostatecznie, budynek więzienia został oddany do użytku w 1896 roku. Zaledwie kilka lat później, w 1905 roku, w pobliżu, przy ulicy Garncarskiej, zbudowano gmach sądu.
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, więzienie zostało przejęte przez nowo utworzone Niepodległe Państwo Polskie. W okresie międzywojennym klasyfikowane było jako jednostka I kategorii. W czasie II wojny światowej, w latach 1939-1945, spełniało rolę oddziału karnego oraz oddziału śledczego, z którego więźniów kierowano do innych zakładów karnych oraz obozów koncentracyjnych. W ciągu okupacji przez cieszyńskie więzienie przewinęło się ponad 12 tysięcy osób.
Do roku 1945 Zakład Karny w Cieszynie nie miał dostępu do kanalizacji. Więźniowie przebywający w małych celach stanowili grupy po 7 osób, natomiast w większych celach osadzano ich znacznie więcej. Ogrzewanie pomieszczeń zapewniały piece kaflowe, a oświetlenia dostarczały lampy gazowe. Na terenie zakładu istniały obiekty takie jak: świniarnia, stolarnia, pracownia koszykarska, wytwórnia makaronu oraz garaże. W więzieniu istniały także dwie kaplice – katolicka i ewangelicka.
W latach 50. XX wieku wyodrębniona część więzienia została przekształcona w Szpital Chorób Płucnych. W latach 80. XX wieku wykonano kapitalny remont, który obejmował modernizację sieci kanalizacyjnej, wodnej i elektrycznej. W każdej celi doprowadzono ciepłą wodę, a w oddziałach szpitalnych zainstalowano oddzielne toalety z umywalkami.
W 1992 roku w obrębie zakładu stworzono część przeznaczoną dla tymczasowo aresztowanych. W sekcji penitencjarnej dostępnych było 155 pomieszczeń, w tym: ambulatorium, gabinet RTG, EKG oraz USG. Osadzeni mogli korzystać z trzech świetlic oraz dwóch punktów bibliotecznych. Szpitalne oddziały dysponowały własnymi łaźniami, co zapewniało odpowiednie warunki sanitarno-epidemiologiczne. Obecnie Zakład Karny jest ogrzewany przez miejską sieć grzewczą, a na terenie jednostki znajdują się również magazyny, warsztaty oraz kuchnia, które zapewniają odpowiednie funkcjonowanie jednostki.
W 1987 roku Zakład Karny w Cieszynie został wpisany do rejestru zabytków architektury. W latach 2005-2007 przeprowadzono gruntowny remont budynku, który obejmował nie tylko modernizację cel, ale i stworzenie kantyny dla osadzonych oraz remont pomieszczeń biblioteki, radiowęzła i kaplicy. Niegdyś kaplica wróciła do swojej pierwotnej lokalizacji sprzed II Wojny Światowej.
W 2005 roku zlikwidowano Szpital Chorób Płucnych, co pozwoliło na zwiększenie pojemności zakładu, która obecnie wynosi 406 miejsc. Każda cela posiada wydzielony, zamykany kącik sanitarny, a także wyposażona jest w głośniki radiowęzła oraz domofony, co umożliwia kontakt z funkcjonariuszem. W każdej celi istnieją również przyłącza pozwalające na odbiór sygnału telewizyjnego.
Przypisy
- Opis jednostki – Służba Więzienna [online], www.sw.gov.pl [dostęp 08.02.2017 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Cieszyński Szlak Kwitnących Magnolii | Osiedle Mały Jaworowy | Park Góra Zamkowa w Cieszynie | Młynówka (Cieszyn) | Piast Cieszyn | Cieszyńska Wenecja | Osiedle Podgórze | Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego | Ratusz w Cieszynie | Teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie | Stadion MOSiR-u w Cieszynie | Sąd Rejonowy i Zakład Karny w Cieszynie | Figura Madonny z Dzieciątkiem w Cieszynie | Browar Zamkowy Cieszyn | Akademia WSB Wydział Zamiejscowy w CieszynieOceń: Zakład Karny w Cieszynie