Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego


Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji, który został utworzony 1 października 2019 roku, to efekt znaczących przemian strukturalnych, które miały miejsce w ramach Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Stanowi on jeden z ośmiu wydziałów uczelni, z wyraźnym naciskiem na interdyscyplinarność. W jego obrębie skupiają się przedstawiciele nauk społecznych oraz humanistycznych, a także artyści związani ze sztuką muzyczną oraz plastyczną.

Interesujące jest, że działalność badawcza oraz artystyczna realizowana na Wydziale kształtuje proces dydaktyczny. Studenci mają nie tylko okazję do zdobywania wiedzy teoretycznej w poszczególnych dziedzinach, ale również do poznania ich praktycznego zastosowania. Dodatkowo, rozbudowana współpraca z otoczeniem przyczynia się do podnoszenia kompetencji zawodowych zarówno kadry akademickiej, jak i studentów, sprzyjając budowaniu lokalnego kapitału społecznego.

W ramach Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji funkcjonują dwa instytuty, a według danych z 2019 roku zatrudnionych jest tu 187 pracowników naukowo-dydaktycznych. Wśród nich znajduje się 19 profesorów oraz 69 doktorów habilitowanych, 70 doktorów i 29 magistrów. Warto zaznaczyć, że Wydział współpracuje także z emerytowanymi profesorami, co dodatkowo wzbogaca jego ofertę edukacyjną.

Na Wydziale kształci się obecnie ponad 1000 studentów oraz 40 doktorantów, którzy uczestniczą w programie Szkoły Doktorskiej. Do wyboru są dwa kierunki studiów doktoranckich: w zakresie sztuk pięknych na Instytucie Sztuk Plastycznych, którego kierowniczką jest dr hab. Joanna Wowrzeczka, oraz pedagogika na Instytucie Pedagogiki, pod kierunkiem dr hab. Urszuli Szuścik.

Wszystkie programy i specjalności oferowane na Wydziale są zgodne z ustawodawstwem dotyczącym nauczania, a także realizowane w systemie punktowym ECTS. Dzięki temu studenci mają możliwość uczestnictwa w wymianach międzynarodowych, a także podejmowania studiów za granicą, co otwiera przed nimi nowe ścieżki kariery na rynku pracy.

Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji ma swoją siedzibę w Cieszynie, w kampusie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, przy ulicy Bielskiej na osiedlu Podgórze.

Historia

Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego z dumą kontynuuje mające długą historię tradycje swoich poprzedników, które przede wszystkim skupiały się na kształceniu przyszłych nauczycieli. Już w 1911 roku powstało Polskie Męskie Seminarium Nauczycielskie, które zostało założone przez Macierz Szkolną dla Księstwa Cieszyńskiego. To istotne wydarzenie miało miejsce w nowo otwartym gmachu, który pozostał do dziś centralnym punktem kampusu.

W 1971 roku, na bazie sześćdziesięcioletnich osiągnięć Seminarium, zainicjowano utworzenie Wyższego Studium Nauczycielskiego – jako Filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Taka instytucja rozwijała programy edukacyjne dotyczące filologii polskiej, historii, wychowania obywatelskiego, nauczania początkowego oraz wychowania muzycznego.

W 1977 roku, zachowując dotychczasowy status, Filia przekształciła się w Wydział Pedagogiczno-Artystyczny, co było zgodne z potencjałem kadry akademickiej w tamtych czasach. Z kolei w 2002 roku nastąpiła reorganizacja Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w wyniku której powołano dwanaście wydziałów, w tym dwa położone w Cieszynie: Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji oraz Wydział Artystyczny. Taki układ obowiązywał aż do 30 września 2019 roku.

Poczet dziekanów

W Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego można spotkać wybitnych akademików pełniących funkcję dziekanów.

  • dr hab. Krzysztof Marek Bąk, prof. UŚ (2019–2023),
  • dr hab. Katarzyna Marcol, prof. UŚ (od 2023).

Władze wydziału

Na początku roku akademickiego 2022/2023 władze wydziału zostały ustalone i są następujące:

StanowiskoImię oraz nazwisko
Dziekandr hab. Katarzyna Marcol, profesor UŚ
Prodziekan odpowiedzialny za naukę i twórczość artystycznądr hab. Magdalena Szyndler (inne języki), profesor UŚ
Prodziekan ds. kształcenia oraz spraw studenckichdr Ilona Fajfer-Kruczek
Prodziekan do spraw rozwoju oraz współpracy z otoczeniemdr hab. Natalia Pawlus, profesor UŚ

Struktura organizacyjna

Instytuty wewnętrzne

W obrębie Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego funkcjonują różnorodne instytuty, które odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu programu nauczania oraz prowadzeniu badań w dziedzinach związanych ze sztuką i edukacją. Oto szczegóły dotyczące instytutów wewnętrznych:

Nazwa InstytutuOsoba Zarządzająca
Instytut Muzykidr hab. Magdalena Szyndler (inne języki), profesor UŚ
Instytut Sztuk Wizualnychdr hab. Stefan Lechwar, profesor UŚ

Instytuty zewnętrzne

Oprócz instytutów wewnętrznych, Wydział współpracuje również z instytutami zewnętrznymi, które wnoszą dodatkową wartość do nauczania i badań. Poniżej przedstawiamy informacje o instytutach zewnętrznych:

Nazwa InstytutuOsoba Dyrektor
Instytut Nauk o Kulturze (Wydział Humanistyczny)dr hab. Beata Gontarz, prof. UŚ
Instytut Nauk o Sztuce (Wydział Humanistyczny)dr hab. Bogumiła Mika (inne języki), prof. UŚ
Instytut Pedagogiki (Wydział Nauk Społecznych)dr hab. Irena Polewczyk (inne języki), prof. UŚ

Kierunki kształcenia

Dostępne kierunki kształcenia w Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego obejmują różnorodne programy, które są dostosowane do potrzeb przyszłych studentów.

W ramach Instytutu Sztuk Plastycznych oferowane są następujące kierunki:

  • grafika,
  • edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych,
  • projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej.

Natomiast Instytut Sztuk Muzycznych proponuje programy kształcenia w obszarze:

  • edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej,
  • muzyki w multimediach.

Dalsze kierunki są dostępne w Instytucie Pedagogiki, który obejmuje:

  • pedagogikę,
  • pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną,
  • pedagogikę specjalną.

Instytut Nauk o Kulturze oferuje kształcenie w dziedzinach takich jak:

  • etnologia i antropologia kulturowa,
  • animacja społeczno-kulturalna z edukacją kulturalną,
  • edukacja kulturalna.

Warto również dodać, że w ramach Instytutu Sztuk Plastycznych przeprowadzane są przewody doktorskie oraz postępowania habilitacyjne w zakresie sztuki, z uwzględnieniem dyscypliny sztuki plastyczne oraz konserwacji dzieł sztuki.

Siedziba

Siedziba została zlokalizowana w zabytkowym budynku, który został wzniesiony w 1911 roku. Obiekt ten pierwotnie pełnił funkcję gmachu Polskiego Męskiego Seminarium Nauczycielskiego. Seminarium to zostało założone przez Macierz Szkolną dla Księstwa Cieszyńskiego w roku 1904, co świadczy o bogatej historii miejsca, w którym obecnie funkcjonuje Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego.

Przypisy

  1. WSNE UŚ – Władze. [dostęp 11.06.2023 r.]
  2. ISM UŚ – Władze. [dostęp 11.06.2023 r.]
  3. ISP UŚ – Władze. [dostęp 11.06.2023 r.]
  4. Instytut Nauk o Kulturze UŚ – Dyrekcja. [dostęp 11.06.2023 r.]
  5. Instytut Nauk o Sztuce UŚ – Dyrekcja. [dostęp 11.06.2023 r.]
  6. Instytut Pedagogiki UŚ – Dyrekcja. [dostęp 11.06.2023 r.]
  7. Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ – Kierunki studiów. [dostęp 11.06.2023 r.]
  8. Zarządzenie nr 106/2019.
  9. Reorganizacja Uniwersytetu Śląskiego. Zamiast dwunastu wydziałów, będzie tylko osiem.

Oceń: Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:23