Izabela Kopeć, urodzona 4 marca 1970 roku w Cieszynie, to wybitna polska śpiewaczka oraz mezzosopranistka, która również zasłynęła jako wokalistka i pedagog. Posiada tytuł Doktora Sztuk Muzycznych, który uzyskała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Warto podkreślić jej rolę jako prezesa Fundacji Muzyka-Sztuka-Kultura, a także zaangażowanie w działalność związkową. Jest aktywnym członkiem Związku Artystów Wykonawców STOART, nadzwyczajnym członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAIKS oraz Związku Producentów Audio-Video ZPAV.
Obecnie Izabela Kopeć reprezentuje gatunek classical-crossover i jest nie tylko utalentowaną wykonawczynią, ale również kompozytorką oraz producentką muzyczną. W szczególności specjalizuje się w dziełach Astora Piazzolli oraz Ludomira Michała Rogowskiego.
W 2012 roku, współpracując z muzykami Filharmonii Luksemburskiej w składzie Aconcagua Quintet, nagrała i wydała płytę pt. Piazzolla. Show Me Your Tango, na której znalazły się pieśni tego uznanego kompozytora. Obecnie kontynuuje projekt we współpracy z Orkiestrą Kameralną Aukso, kierowaną przez Marka Mosia.
W 2017 roku w Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się światowa premiera albumu "Songs & Fantasmagories" Ludomira Michała Rogowskiego, podczas której zainaugurowała swój autorski projekt "Ludomir Michał Rogowski - życie i twórczość - odkrywanie nieznanego". Występ zainaugurowano z towarzyszeniem orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej, pod dyrekcją Łukasza Borowicza oraz z udziałem pianistki Ewy Pelweckiej.
Jej osiągnięcia artystyczne zostały docenione poprzez liczne stypendia, w tym stypendium Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy (2013), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016, 2020) oraz Prezydenta Miasta Lublin (2018). Dodatkowo, w 2021 roku otrzymała stypendium Funduszu Popierania Twórczości Zaiks.
W latach 2019-2024 była radną dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy. Warto również wspomnieć o jej dzieciństwie, które spędziła w Strumieniu, gdzie śpiewała w lokalnych chórach Lutnia i Canzonetta jako solistka. Ukończyła szkołę muzyczną I stopnia (gitara klasyczna) oraz II stopnia (śpiew solowy) w Cieszynie. Wysokość jej osiągnięć dopełnia fakt, że jest absolwentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu na wydziale wokalnym ze specjalizacją wokalno-aktorską oraz oratoryjno-kantatową.
Działalność artystyczna
Izabela Kopeć to artystka o wyjątkowym wykształceniu, z pełnym uznaniem przedstawiająca umiejętność śpiewania jako śpiewaczka operowa. Jej działalność na scenie przyciąga uwagę dzięki innowacyjnemu podejściu, które łączy klasykę z różnorodnymi gatunkami, w tym pop, jazz, house, etno, art-rock, ambient oraz drum & bass. W jej niezwykle bogatym repertuarze znajdziemy pieśni i arie, muzykę oratoryjną, także musicale, a także romanse hiszpańskie i rosyjskie.
Izabela specjalizuje się w interpretacji utworów Astora Piazzolli oraz Ludomira Michała Rogowskiego. Jej kariera rozpoczęła się dynamicznie już w lipcu 2011 roku, kiedy to zaszczyciła koncertem utworów Piazzolli Festiwal Kręgi Sztuki w Cieszynie. W 2017 podczas koncertu na Zamku Królewskim w Warszawie miała przyjemność zaprezentować światową premierę albumu „Songs & Fantasmagories” autorstwa Ludomira Michała Rogowskiego, inaugurując własny projekt „Ludomir Michał Rogowski – życie i twórczość – odkrywanie nieznanego”.
W 2002 roku artystka stworzyła maxisingla we współpracy z kompozytorem Wojciechem Konikiewiczem, na którym znalazły się trzy utwory tekstowe Sławomira Gołaszewskiego, noszące tytuł „Te trzy światy”. Pobyt w Nowym Jorku w 2003 roku przyniósł współpracę z Christopherem de Voise, co zaowocowało nagraniem utworów „Spanish romance” oraz „Hommage à Satie”. Utwory te znalazły swoje miejsce w filmie Zbigniewa M. Dowgiałło „Pankosmodios”, który miał swoją premierę na 60. Festiwalu Filmowym w Cannes.
W 2003 roku, w historycznej bazylice gdańskiej, wykonała „Stabat Mater”, współczesną kompozycję de Voise. To wydarzenie miało miejsce w Międzynarodowym Koncercie z okazji 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II. W 2004 roku wzięła udział w światowej premierze „Credo” kompozytora Henri Seroki, którą wykonywała na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.
Jej twórczość nie ograniczała się tylko do jednego gatunku. W 2005 roku w Londynie nagrała utwór „My Love”, łączący operowy wokal z klubowym brzmieniem, podczas współpracy z producentem Peterem Haywoodem. Piosenka zdobyła uznanie i znalazła się na dwóch albumach, które były dystrybuowane w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii.
W latach 2006-2008 Izabela nieustannie rozwijała swoje umiejętności, produkując utwory na nową płytę Inspiracje oraz nagrywając wokalizy do muzyki filmowej Piotra Mikołajczaka. Dodatkowo, dzięki współpracy z ekspertami z zakresu muzykoterapii, nagrała dwie płyty relaksacyjne, „Między niebem i ziemią” oraz „Bractwo aniołów”. Jest nie tylko wykonawczynią, ale także autorką koncertów terapeutycznych, które cieszą się dużym zainteresowaniem.
W 2008 roku, jej wykonanie arii „Summertime” w programie TVP „Piosenka dla Europy” zaowocowało zaproszeniem do eliminacji do 53. edycji Konkursu Piosenki Eurowizji, gdzie zajęła szóste miejsce. Po tym wydarzeniu, wzięła udział w Międzynarodowym Festiwalu Wokalnym Viva il canto w Cieszynie oraz koncertowała w ramach „Izabela Volvo Tour” w dziesięciu największych miastach Polski.
W 2009 roku jej kompozycja „I’m Singing for You” znalazła się w filmie „15 fotografii” z Piotrem Machalicą w roli głównej. Utwór zyskał renomę, a film został poddany ocenie na XXXV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Emitowany był też na Canal+ w 2011 roku.
Maj 2010 roku przyniósł ciekawy projekt „Blisko Chopina-Inspiracje” na festiwalu Amber Baltic, podczas którego wystąpiła z pianistką Beatą Szałwińską. W roku następnym rozpoczęła współpracę z Amedeo Minghi, nagrywając utwór „Un uomo venuto da lontano”, który ukazał się z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. Tekst napisali Małgorzata Kalicińska oraz aktorka Barbara Grabowska. Współpraca zaowocowała premierą teledysku w Watykanie oraz wspólnym wystąpieniem podczas Święta Dziękczynienia w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
Po dalszym ciągu kariery, 8 października 2011 koncertowała na jubileuszu 600-lecia katedry we Włocławku, mając u boku muzyków Camerata Vistula, w tym Amedeo Minghiego, który gościnnie wystąpił.
Izabela rozpoczęła trasę koncertową „House Opera Diva”, w ramach której wykonywała fragmenty arii operowych podczas setów dj’skich w popularnych klubach w Polsce. Na międzynarodowym festiwalu Kręgi Sztuki w Cieszynie upamiętniła twórczość Piazzolli, a w 2011 roku z repertuarem House Opera Diva uświetniła pokaz mody Not Fashion Alone.
W maju 2012 roku zaprezentowała płytę „Piazzolla. Show Me Your Tango” (wyd. MJM Music PL), która zawierała pieśni Piazzolli. Dwa teledyski towarzyszyły promocji albumu, z reżyserami Kasią Adamik i Krzysztofem Klimkiewiczem.
Artystka koncertowała z utworami Piazzolli w renomowanych instytucjach, takich jak Filharmonia Łódzka, Filharmonia Bałtycka, Filharmonia Krakowska, a także Hali Stulecia we Wrocławiu.
W październiku 2013 roku zrealizowała album „Moc tradycji. Kolędy polskie” z udziałem chórów Uniwersytetu Śląskiego oraz dziecięcego chóru Canzonetta. W 2017 roku raz jeszcze zagościła na Zamku Królewskim w Warszawie, prezentując utwory Ludomira Michała Rogowskiego w szczególnym kontekście, towarzysząc mu w ceremonii z orkiestrą Teatru Wielkiego Opery Narodowej pod batutą Łukasza Borowicza. Jej rozwój artystyczny nieustannie przyciąga uwagę, a współprace z uznanymi kompozytorami potwierdzają jej niezwykłą rolę na polskiej scenie muzycznej.
Dyskografia
Single
Izabela Kopeć ma na swoim koncie kilka znaczących singli, które zyskały popularność na rynku muzycznym. Wśród nich znaleźli się:
- 2002: „Te trzy światy” (maxi singiel, wyd. Artmus-IK),
- 2008: „You’ve Got My Love” (prod. i wyd. Artmus-IK),
- 2011: „Un uomo venuto da lontano/ Człowiek który przybył z daleka” (duet z Amedeo Minghi, z włosko-polską produkcją).
Albumy
Artystyczna działalność Izabeli Kopeć obejmuje również wydanie wielu albumów, które odzwierciedlają jej wszechstronność i umiejętności. Albumy, które zwróciły szczególną uwagę, to:
- 2006: Sycamore Tree (prod. i wyd. Artmus-IK),
- 2007: Ispiracje (prod. i wyd. Artmus-IK),
- 2010: Five (prod. i wyd. Artmus-IK),
- 2012: Piazzolla. Show Me Your Tango, z muzykami Aconcagua Quintet (Luksemburg), (prod. Artmus-IK / wyd. MJM Music PL),
- 2013: Moc tradycji. Kolędy polskie, z udziałem chóru UŚ HARMONIA z Cieszyna oraz dziecięcym chórem Canzonetta, (prod. Artmus-IK / wyd. MJM Music PL),
- 2017: Songs & Fantasmagories Ludomira Michała Rogowskiego, nagrana z towarzyszeniem Orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej pod batutą Łukasza Borowicza i pianistki Ewy Pelweckiej (prod. Artmus-IK / wyd. Dux).
Składanki
W dorobku artystycznym Izabeli Kopeć można również znaleźć utwory z różnych składanek. Warto wymienić:
- 2005: „My Love”, włączony do albumów-składanek Hotel St. Tropez i Cafe Krishna, dystrybuowanych w Wielkiej Brytanii i Irlandii, prod. Cottec Feat,
- 2008: wokalizy do Szkiców – muzyki filmowej Piotra Mikołajczaka.
Teledyski
Izabela Kopeć, utalentowana artystka, ma na swoim koncie szereg teledysków, które odzwierciedlają jej wszechstronność oraz kreatywność w sztuce muzycznej. W poniższej tabeli przedstawiono szczegóły dotyczące jej najważniejszych teledysków.
Rok | Tytuł | Płyta | Reżyser |
---|---|---|---|
2009 | „I am Singing for Your” (film 15 fotografii (2010) w reż. Franciszka Dzidy) | Five | Karol Grześkowiak |
2012 | „Oblivion” | Piazzolla. Show Me Your Tango | Kasia Adamik, Olga Chajdas |
2013 | „Vuelvo al sur” | Krzysztof Klimkiewicz, Ireneusz Kopeć | |
2017 | „Berceuse” | Songs & Fantasmagories Ludomira Michała Rogowskiego | Patrycja Woy–Wojciechowska |
Przypisy
- Contemporary Fashion From Central Europe. Not Fashion Alone - PCCE. [dostęp 28.07.2020 r.] (pol.).
- Zbigniew M. Dowgiałło / malarstwo / „Pankosmodios” - projekcja filmowa. Centrum Sztuki Współczesnej – Galeria Andrzeja Strumiłły. [dostęp 28.07.2020 r.] (pol.).
- „Moc tradycji” - Kopeć Izabela. Empik. [dostęp 04.07.2020 r.] (pol.).
- Izabela Kopeć w bazie Filmweb.
- Izabela Kopeć w bazie filmpolski.pl.
- Polsko-włoski hymn dla papieża zabrzmi w Świątyni Opatrzności Bożej. „Wprost”, 01.06.2011 r. [dostęp 01.06.2011 r.] .
- Izabela Kopeć - ABC - „Mon Amour Mix” w Pytaniu Na Śniadanie [online].
- Izabela Kopeć w bazie Discogs.com (ang.).
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Andrzej Niedoba | Ludwik Antoni Brygierski | Stanisław Wenglorz | Viktor Ullmann | Ruta Molin-Panitz | Wiesława Gołajewska | Zbigniew Machej | Max Rostal | Wanda Mider | Anna Blomberg-Gahan | Adam Bajerski | Katarzyna Dzida-Hamela | Piotr Probosz | Janusz Towpik | Karol Chodura | Zdzisław Nardelli | Wojtek Wawszczyk | Joanna Jurgała-Jureczka | Jerzy Kronhold | Józef RosnerOceń: Izabela Kopeć