UWAGA! Dołącz do nowej grupy Cieszyn - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Janusz Towpik


Janusz Towpik to postać niezwykle ciekawa w historii polskiej sztuki, urodził się 18 lipca 1934 roku w malowniczym Cieszynie, a odszedł 8 lutego 1981 roku w stolicy, Warszawie.

Jako architekt, Towpik miał ogromny wpływ na kształtowanie przestrzeni urbanistycznej, a równocześnie jego umiejętności graficzne i talent do ilustracji książek, sprawiły, że stał się wszechstronnym twórcą.

Jego dorobek artystyczny odznaczał się unikalnym stylem, który łączył funkcjonalność z estetyką, co czyniło go znaczącą postacią na polskiej scenie artystycznej.

Życiorys

W 1959 roku Janusz Towpik zdał dyplom na Wydziale ArchitekturyPolitechniki Warszawskiej. Dodatkowo, jako wolny słuchacz, wzbogacał swoje umiejętności artystyczne, studiując malarstwo w pracowni prof. Michała Byliny, znajdującej się w Akademii Sztuk Pięknych. W kolejnych latach jego kariera nabrała rozpędu, kiedy to został asystentem oraz wykładowcą w Zakładzie Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

Od 1962 roku był zafascynowany przynależnością do Związku Polskich Artystów Plastyków, co otworzyło przed nim nowe możliwości twórcze. W latach 60. zajął się ilustrowaniem atlasów przyrodniczych oraz popularnonaukowych książek, często koncentrując się na tematyce zwierzęcej. Jego pasja do natury doprowadziła do współpracy z warszawskim ZOO, gdzie stworzył ilustracje do archiwum ikonograficznego oraz organizował dziecięce koło plastyczne, które było jednym z pierwszych tego typu w Europie.

Nie można pominąć jego znaczącego osiągnięcia z 1978 roku, kiedy to zdobył nagrodę prezydenta Francji na Międzynarodowym Konkursie Filatelistycznym za znakomity projekt serii znaczków przedstawiających drzewa. W swojej artystycznej karierze projektował także różnorodne widokówki, znaczki pocztowe oraz oryginalne etykiety zapałczane. Jako utalentowany ilustrator, stworzył 23 książki dla dzieci i młodzieży, a także 7 książek popularnonaukowych oraz podręczników.

Warto również zaznaczyć, że Towpik był autorem tablic zoogeograficznych, których fragmenty znalazły się w IV tomie Encyklopedii Powszechnej PWN. Jego zaangażowanie w rozwój kultury i edukacji wyrażało się w regularnej współpracy z redakcjami czasopism takich jak „Łowiec Polski”, „Płomyk” oraz „Przyroda Polska”.

Wybrana twórczość

Ilustracje i opracowania graficzne książek

W zakresie twórczości Janusza Towpika można wyróżnić jego prace związane z graficznym opracowaniem książek. Jednym z najbardziej zauważalnych projektów jest ilustracja do dzieła Wyprawa po złote runo, autorstwa Jadwiga Żylińska. Publikacja ta została wydana przez RSW „Prasa, Książka, Ruch” w roku 1976.

Znaczki pocztowe

Janusz Towpik zyskał również uznanie w tworzeniu znaczków pocztowych. Jego prace z 1978 roku obejmują między innymi serię poświęconą Ochronie środowiska – Drzewa oraz koperty FDC. Dodatkowo, zaprojektował serię znaczków upamiętniających 50-lecie Warszawskiego ZOO, również towarzyszącą niektórym kopertom FDC.

Przypisy

  1. a b Janusz Towpik [online], culture.pl [dostęp 03.02.2024 r.]

Oceń: Janusz Towpik

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:20