Jerzy Sojka


Jerzy Janusz Sojka, urodzony 21 września 1984 roku w Cieszynie, jest wybitnym przedstawicielem polskiej teologii protestanckiej. Posiada tytuł doktora habilitowanego nauk teologicznych oraz pełni rolę profesora w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Dodatkowo, Jerzy Sojka jest radcą świeckim w Radzie Synodalnej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, biorącym udział w XV kadencji, która trwa od 2023 do 2028 roku.

Życiorys

W 2008 roku Jerzy Sojka zakończył studia na kierunku teologii ewangelickiej w Wydziale Teologicznym ChAT. Jego praca magisterska, nosząca tytuł „Usprawiedliwienie w teologii Marcina Lutra w latach 1512–1520”, stanowiła ważny wkład w studia teologiczne. W następnych latach, w okresie 2011/2012, odbył roczny pobyt na Wydziale Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu w Bonn, gdzie czerpał wiedzę z bogatej tradycji teologicznej.

Po powrocie z Niemiec, Jerzy Sojka objął stanowisko wykładowcy na Wydziale Teologicznym ChAT. Jego zaangażowanie i praca naukowa zaowocowały w 2012 roku, kiedy to obronił pracę doktorską zatytułowaną „Wieczerza Pańska jako nota ecclesiae w publikacjach Światowej Federacji Luterańskiej”. Promotorem jego rozprawy był Marcin Hintz, a w gronie recenzentów znaleźli się m.in. Bogusław Milerski oraz Rajmund Porada.

25 października 2018 roku Jerzy Sojka uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk teologicznych, opierając się na swoim dorobku naukowym oraz monografii zatytułowanej „Widzialne Słowo. Sakramenty w luterańskiej Księdze zgody”. W tej recenzowanej pracy brali udział eksperci tacy jak Grzegorz Chojnacki, Marcin Składanowski i Tadeusz Jacek Zieliński.

1 lipca 2019 roku Jerzy Sojka awansował na stanowisko profesora w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Jego wkład w rozwój teologii oraz zaangażowanie w działalność akademicką zostały docenione przez środowisko naukowe, co potwierdza jego członkostwo w redakcji czasopisma „Rocznik Teologiczny”. Dodatkowo, w 2019 roku objął funkcję redaktora naczelnego „Studia i Dokumenty Ekumeniczne”.

W dniu 15 kwietnia 2023 roku Jerzy Sojka został wybrany na radcę świeckiego Rady Synodalnej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP na XV kadencję 2023–2028, co dowodzi jego zaangażowania w działaniaekumeniczne i społeczne tej wspólnoty.

Wybrane publikacje

Jerzy Sojka to autor wielu znaczących prac naukowych, które przyczyniają się do zrozumienia i rozwoju teologii luterańskiej. Poniżej przedstawiamy niektóre z jego publikacji:

  • Stawanie się wspólnotą. Wieczerza Pańska jako „nota ecclesiae” w publikacjach Światowej Federacji Luterańskiej, Wydawnictwo Naukowe Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, Warszawa 2021,
  • Czytanie Reformatora. Marcin Luter i jego pisma, t. 2, Wisła 2017,
  • Widzialne Słowo. Sakramenty w luterańskiej „Księdze zgody”, Wydawnictwo Naukowe Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, Warszawa 2016,
  • Reformacja. t. 1–2 (współautor: Łukasz Barański), Wydawnictwo Augustana, Bielsko-Biała 2016–2017,
  • Czytanie Reformatora. Marcin Luter i jego pisma, t. 1, Wisła 2014.

Jerzy Sojka jest również redaktorem kilku prac zbiorowych, w tym:

  • Konfirmacja w dokumentach i opracowaniach Światowej Federacji Luterańskiej, Wydawnictwo Augustana, Bielsko-Biała 2017,
  • Kościół i urząd kościelny w dokumentach i opracowaniach Światowej Federacji Luterańskiej (współredaktor: Marcin Hintz), Wydawnictwo Augustana, Bielsko-Biała 2014,
  • Reformatorzy (współredaktorzy: Marcin Hintz, Łukasz Barański), Bielsko-Biała 2013.

Oceń: Jerzy Sojka

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:15