Zamek Cieszyn jest nie tylko pięknym przykładem architektury, ale również istotnym ośrodkiem kultury w regionie.
Jako samorządowa instytucja kultury, zamek jest zarządzany zarówno przez władze lokalne Cieszyna, jak i przez władze województwa śląskiego, co podkreśla jego znaczenie w kontekście regionalnym.
Historia
Instytucja ta została założona w 2005 roku, a jej powstanie było możliwe dzięki wsparciu z funduszy Unii Europejskiej, które pokryły 75% potrzebnych środków, a także dotacjom z budżetu państwa, samorządu województwa śląskiego oraz miasta Cieszyna.
Początkowo organizacja funkcjonowała pod nazwą Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości. Zmiana nazwy miała miejsce w momencie, gdy Rada Miejska Cieszyna nadała statut instytucji 20 grudnia 2012 roku. Ważnym aspektem zarządzania jest to, że dyrektora Zamku Cieszyn powołuje i odwołuje burmistrz Cieszyna, w porozumieniu z zarządem województwa śląskiego.
Cele
Zamek Cieszyn pełni istotną rolę w regionie, skupiając się na różnorodnych celach społecznych i kulturalnych.
Do kluczowych zadań, które realizuje, należy:
- wspieranie innowacyjności w obszarze przedsiębiorczości oraz promocja wzornictwa przemysłowego,
- ochrona oraz popularyzacja rzemiosła artystycznego, jak też zachowanie ginących zawodów charakterystycznych dla Śląska Cieszyńskiego,
- rozwój sektora turystycznego,
- prowadzenie działań kulturalnych na rzecz społeczności.
W osiąganiu powyższych celów zamek angażuje się w działalność edukacyjną oraz promocyjną, współpracując z różnymi organizacjami pozarządowymi i lokalnymi społecznościami, w tym również z partnerami z innych krajów.
Przypisy
- a b c Rada Miejska Cieszyna: Statut Zamek Cieszyn. Cieszyn: 2012 r. Brak numerów stron w książce
Pozostałe obiekty w kategorii "Zabytki":
Wieża Piastowska w Cieszynie | Pałac Myśliwski Habsburgów w Cieszynie | Góra Zamkowa w Cieszynie | Studnia Trzech BraciOceń: Zamek Cieszyn