Dariusz Chwastek


Dariusz Chwastek, urodzony w 1973 roku w Cieszynie, jest postacią znaczącą w polskim świecie religijnym. Jako duchowny oraz teolog ewangelicko-augsburski, zdobył uznanie jako doktor nauk teologicznych.

Specjalizuje się w kilku kluczowych obszarach, w tym w etyce teologicznej, filozofii religii oraz teologii systematycznej, co czyni go ekspertem w tych dziedzinach. Dariusz Chwastek jest również starszym wykładowcą na Wydziale Teologii w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, gdzie kształci przyszłych liderów religijnych.

Życiorys

Absolwent teologicznych studiów w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie oraz Wydziale Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu w Lipsku. W 1999 roku został ordynowany na duchownego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego RP. Od 2006 roku pełni funkcję proboszcza parafii Świętej Trójcy w Lublinie.

W czerwcu 2002 roku obronił rozprawę doktorską zatytułowaną Egzystencja a słowo na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, w której podejmuje temat demitologizacji jako próby aktualizacji nauki o usprawiedliwieniu według Marcina Lutra. Ponadto, od września 2002 roku, pełni rolę przedstawiciela Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP w Komisji Ekumenicznego Przekładu Pisma Świętego Starego Testamentu, działającej przy Towarzystwie Biblijnym w Polsce.

10 lutego 2013 roku, podczas Wyborczego Zgromadzenia Parafialnego Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, przeprowadzonego pod przewodnictwem Jana Cieślara, ks. dr Dariusz Chwastek został wybrany na proboszcza. W pierwszej turze głosowania zdobył 105 głosów, a w wyborach uczestniczyło 175 osób spośród 396 uprawnionych do głosowania.

Był autorem publikacji w czasopismach takich jak Studia Oecumenica, Myśli Protestanckiej, Studiach Humanistyczno–Teologicznych oraz Roczniku Teologicznym ChAT.

Wybrana bibliografia autorska

W swojej wybranej bibliografii, Dariusz Chwastek przedstawia istotne osiągnięcia literackie i badawcze.

  • Człowiek w obliczu Słowa: nauka o usprawiedliwieniu Marcina Lutra a program demitologizacji Rudolfa Bultmanna (Lublin, BiS Zakład Poligraficzny, 2008, ISBN 978-83-919699-3-9),
  • Postylla, czyli Zbiór kazań na niedziele i święta (Warszawa, Wydawnictwo Naukowe „Semper”, 2009, ISBN 978-83-7507-073-6).

Przypisy

  1. Bibliografia w katalogu elektronicznym Biblioteki Narodowej.

Oceń: Dariusz Chwastek

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:9