Leszek Żegalski


Leszek Żegalski, urodzony 12 września 1959 roku w Cieszynie, to artysta rozpoznawany także jako „Maestro Michelangelo Buonarotti Żegalski”. Jego twórczość artystyczna obejmuje m.in. portrety holenderskiej królowej Beatrycze oraz szwajcarskich bankierów i niemieckich przemysłowców.

W przeszłości Żegalski był czołową postacią nieistniejącej już Grupy Trzech, której członkiem był również Janusz Szpyt oraz Piotr Naliwajka. Obecnie artysta podzielił swoje życie między Polskę a Belgię.

W swojej pracy Żegalski specjalizuje się w malarstwie sztalugowym, plafonowym oraz freskach, co wyróżnia jego dorobek na tle innych twórców.

Życie

Leszek Żegalski przyszedł na świat w 1956 roku w Cieszynie. Jego edukacja artystyczna rozpoczęła się od studiów z zakresu grafiki i malarstwa, które odbył na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz w Krakowie. W czasie swojego pobytu w Krakowie nie tylko rozwijał swoje umiejętności, ale również jasno wyrażał swoje krytyczne poglądy.

Był jedną z osób, które głośno protestowały przeciwko krakowskiej szkole artystycznej, określając ją jako „trup sztuki”. W jego opinii, szkoła ta była zdolna jedynie do oferowania ograniczonych możliwości dla artystów aspirujących do prawdziwego rozwoju i twórczej pracy.

Przełom

Rok 1988 był niezwykle istotny w życiu zawodowym Leszka Żegalskiego, oznaczając przełomowy moment w jego karierze artystycznej. W tym czasie miała miejsce wystawa Arsenał ’88, która przyciągnęła wielu znakomitych gości ze świata sztuki.

W szczególności, jego dzieło zatytułowane „Wartki Janek”, które często jest określane również jako „Wypadek motocyklisty”, zwróciło uwagę wpływowych artystów, w tym Franciszka Starowieyskiego oraz Romana Opałkę. Reakcje na to dzieło były entuzjastyczne i przyczyniły się do przyznania Żegalskiemu prestiżowej nagrody Grand Prix.

Kontrowersje

Leszek Żegalski, polski artysta, budzi wiele kontrowersji swoją twórczością. Jego praca zatytułowana „Opus Dei”, przedstawiająca Jezusa siedzącego na toalecie, została odrzucona przez cenzurę zaledwie dwa dni po jej wystawieniu.

W 1981 roku, 22-letni Żegalski wyjechał do Paryża, gdzie kontynuował swoje studia. W czasie swojego pobytu w słynnym Luwrze, artysta powiesił wiele swoich obrazów w toaletach, co szokowało zarówno pracowników, jak i zwiedzających. Wiszące obrazy miały być jego komentarzem na temat sztuki oraz jej miejsca w społeczeństwie.

Kilka lat później, jego dzieło zostało umieszczone na wystawie w muzeum Kunstmesse w Kolonii, tuż obok dzieła Georges’a Braque’a, co jeszcze bardziej zwiększyło kontrowersje wokół jego osoby. W 1989 roku artysta brał udział w Art Expo w Kolonii, gdzie zasypał tłum ulotkami, w których nazywał organizatorów „mafią”, a nie artystami. To wydarzenie było pokłosiem jego zaangażowania w krytykę środowiska artystycznego.

Obecnie Żegalski nie publikuje już swoich manifestów artystycznych. Twierdzi, że sztuka zaczyna zanikać w obliczu kultury masowej, stając się zjawiskiem dostępnym jedynie dla wąskiego grona odbiorców. Pomimo tych zawirowań w swoim życiu artystycznym, jego obrazy znajdują się w kolekcjach niemieckich i szwajcarskich kolekcjonerów, co świadczy o trwałym wpływie jego twórczości na świat sztuki.

Wystawy

W ciągu ostatnich kilku lat Leszek Żegalski zaprezentował swoją twórczość na wielu wystawach zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jego prace można było podziwiać w prestiżowych galeriach oraz podczas różnorodnych wydarzeń artystycznych.

Rok 2013: W kwietniu odbyła się wystawa w Częstochowie, w Starej Konduktorowni przy Dworcu.

Rok 2012: W tym roku Żegalski zorganizował dwie wystawy w Domu Kultury w Katowicach w kwietniu i lutym, oba dotyczące Polesia.

Rok 2011: W listopadzie artysta zrealizował indywidualną wystawę w Galerii Sztuki Five w Katowicach, a także brał udział w wystawach poplenerowych w Mikołowie i Kamionie. W październiku przyciągnął uwagę uczestnicząc w wystawie „Abakanowicz i grupa Apellesa” w Milenium Hall w Rzeszowie. Latem zaprezentował prace w Domu Kultury w Mikołowie, a w lutym odbyła się wystawa w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Rok 2010: Tutaj artysta miał wystawę zbiorową w Galerii Pryzmat w Krakowie, a także zaprezentował swoje prace w Galerii Mito w Warszawie (wspólnie z Szpyt).

Rok 2009: W tym czasie artysta wystawiał swoje dzieła w Galerii Beskidzkiej oraz podczas wydarzeń w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku i Centrum Olimpijskim w Warszawie. Na uwagę zasługują również wystawy poplenerowe w Kołobrzegu, Sopocie, Szczyrku oraz Mikołowie, a także w Beuningen w Holandii.

Rok 2008: W tym roku wyeksponowano wystawę „Maestro Żegalski” w Galerii Tamka w Warszawie, a także zorganizowano wspólną wystawę z M. Bacą w Ta Galeria w Krakowie.

Rok 2007: Artysta miał wystawy w Galerii „Na Solnym” we Wrocławiu, BWA w Kaliszu i Galerii Sztuki Współczesnej w Lesznie. Brał udział w wspólnej wystawie z Januszem Szpytem oraz D. Pieluchą i D. Milińskim w Warszawie.

Rok 2006: Wystawy odbyły się w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA i w Mikołowie, artysta brał także udział w wydarzeniach za granicą, prezentując swoje impresje w Holandii oraz Słowacji.

Rok 2005: W tym czasie Žegalski wystawiał w Miejskich BWA, Galerii Olkusz oraz Krynica. Zrealizował wystawy w Kolonii i poplenerowe w Mikołowie.

Rok 2004: W wystawie w ST. Geneview de Bois we Francji oraz w Galerii „Pryzmat” w Krakowie Żegalski prezentował znaczną część swojej twórczości.

Rok 2003: Uczestniczył w wystawach w BWA w Ostrowie Świętokrzyskim, w Galerii Katarzyny Napiórkowskiej CFI w Warszawie oraz w Miejskiej Galerii Sztuki w Chorzowie.

Rok 2002: W tym roku artysta miał wystawę w Galerii Exit Art w Kolonii oraz poplenerowe w Mikołowie i muzeum w Ustroniu.

Rok 2001: Jego prace zagościły w Stadtgalerie Beuningen i w wielu innych galeriach m.in. w Berlinie oraz Amsterdamie.

Rok 2000: Ważnym wydarzeniem była prezentacja impresji mikołowskich w Muzeum Śląskim w Katowicach oraz w Muzeum w Gliwicach.

Rok 1999 do 1983: Wiele wystaw miało miejsce, w tym w galeriach w Berlinie, Kolonii, Krakowie oraz Katowicach. Żegalski brał udział w wydarzeniach artystycznych w różnych miastach, prezentując zarówno indywidualne jak i zbiorowe wystawy.

Leszek Żegalski jako artysta ma za sobą bogaty dorobek wystawienniczy, który nieustannie przyciąga uwagę miłośników sztuki w Polsce i za granicą.

Przypisy

  1. Janusz Szpyt. Malarstwo [online], mhmt.pl [dostęp 30.10.2021 r.]
  2. Żegalski Leszek [online], index [dostęp 01.10.2021 r.]
  3. Częstochowa | Leszek Żegalski szokuje w Konduktorowni (zdjęcia) | wczestochowie.pl [dostęp 09.07.2020 r.]
  4. Leszek Żegalski [online], www.quadrilion.pl [dostęp 03.12.2017 r.]
  5. a b c d e Leszek Żegalski. Obrazoburca i skandalista - nto.pl [online], www.nto.pl [dostęp 18.11.2017 r.]
  6. a b c Leszek Żegalski ‘Notatki z gazety’ [online], kultura.trojmiasto.pl [dostęp 18.11.2017 r.]
  7. a b Maestro barbarzyńca - WPROST.pl [online], www.wprost.pl [dostęp 18.11.2017 r.]
  8. a b c d Życiorys Leszka Żegalskiego [online], www.zegalski.pl [dostęp 18.11.2017 r.]

Oceń: Leszek Żegalski

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:17