UWAGA! Dołącz do nowej grupy Cieszyn - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Rezerwat przyrody Kopce


Rezerwat przyrody Kopce to niezwykle interesujący leśny obszar chroniony, zlokalizowany w Marklowicach, które są jedną z dzielnic Cieszyna, w województwie śląskim. Jego utworzenie miało miejsce na mocy zarządzenia Ministra Leśnictwa z dnia 18 grudnia 1953 roku, co zostało opublikowane w Monitorze Polskim (nr A-1, poz. 21). Powierzchnia rezerwatu wynosi 14,77 ha, a jego obszar podlega ochronie ścisłej.

W obrębie rezerwatu znajduje się izolowany kompleks leśny, usytuowany na terenie malowniczego Pogórza Cieszyńskiego. Całość położona jest na stromej skarpie prawego brzegu rzeki Olzy oraz na przylegającym do niej płaskowyżu. Teren skrywa w sobie wąwozy z pionowymi stokami, w których dnie płyną niewielkie strumienie. Na uwagę zasługują również wychodnie rzadkiej skały wulkanicznej, znanej jako cieszynit.

Celem założenia rezerwatu było zachowanie, z uwagi na walory dydaktyczne oraz naukowe, naturalnego fragmentu lasów liściastych, typowych dla piętra pogórza. W jego granicach znajduje się kilka charakterystycznych formacji leśnych, w tym:

  • grąd subkontynentalny, gdzie dominują dąb szypułkowy, grab, lipa, klon polny, modrzew europejski, jawor oraz wiąz górski,
  • żyzna buczyna karpacka, z bukiem pospolitym, jaworem, klonem zwyczajnym, jesionem i świerkiem,
  • łęgi jesionowo-wiązowe, występujące w najbardziej wilgotnych częściach rezerwatu.

Na terenie rezerwatu można zaobserwować około 150 gatunków roślin naczyniowych, z czego 14 z nich objętych jest ochroną prawną. Wśród nich znajdują się takie gatunki jak: cieszynianka wiosenna, obrazki alpejskie, bluszcz pospolity, kruszczyk szerokolistny, kukułka Fuchsa, parzydło leśne, skrzyp olbrzymi, śnieżyczka przebiśnieg oraz wawrzynek wilczełyko. Oprócz nich, niektóre rośliny, takie jak kalina koralowa czy konwalia majowa, podlegają częściowej ochronie.

Fauna rezerwatu jest również wyjątkowo bogata. Wśród licznej grupy zwierząt dominują ptaki. Można tu spotkać sikory, takie jak bogatka i modra, a także kosa, kapturka, dzięcioła dużego i bażanta. Do płazów występujących w rezerwacie należą żaba trawna, ropucha szara, traszka zwyczajna oraz salamandra plamista. Region obfituje także w przedstawicieli wielu rzędów owadów, pajęczaków i ślimaków, w tym winniczka.

W obrębie rezerwatu znajduje się także ścieżka dydaktyczna, która umożliwia bliższe poznanie tego wyjątkowego miejsca oraz jego bogactwa przyrodniczego.

Przypisy

  1. Ścieżka dydaktyczna w rezerwacie „Kopce”. [w:] Strona miasta Cieszyna [on-line]. Urząd Miejski w Cieszynie. [dostęp 14.10.2018 r.]
  2. a b Rezerwat przyrody Kopce. [w:] Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody [on-line]. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 14.10.2018 r.]

Pozostałe obiekty w kategorii "Rezerwaty przyrody i parki narodowe":

Rezerwat przyrody Lasek Miejski nad Puńcówką | Rezerwat przyrody Lasek Miejski nad Olzą

Oceń: Rezerwat przyrody Kopce

Średnia ocena:5 Liczba ocen:13