Zbór Kościoła Zielonoświątkowego „Elim” w Cieszynie


Zbór Kościoła Zielonoświątkowego „Elim” w Cieszynie to jeden z ważnych elementów duchowego krajobrazu w Polsce. Ten zbór, będący częścią Kościoła Zielonoświątkowego, pełni istotną rolę w Cieszynie oraz w całym regionie.

Kościół Zielonoświątkowy jest znany z żywego doświadczenia duchowego oraz wspólnotowego podejścia, co znajduje odzwierciedlenie w działalności zboru „Elim”. Wspólnota ta skupia się na propagowaniu wartości chrześcijańskich i wzmacnianiu relacji między wiernymi.

Historia

Historia ruchu zielonoświątkowego na Śląsku Cieszyńskim sięga początków XX wieku, kiedy to dziewięciu luteranów neopietystów zostało wykluczonych z ewangelickiej Społeczności Chrześcijańskiej w Cieszynie. W 1910 roku postanowili stworzyć nową organizację, rejestrując się jako Związek Stanowczych Chrześcijan.

W okresie międzywojennym funkcjonował już zbór w Cieszynie, który był miejscem spotkań i duchowego wzrostu dla lokalnej społeczności. Po zakończeniu drugiej wojny światowej reaktywowano działalność kościelną, prowadząc do utworzenia Zjednoczonego Kościoła Ewangelicznego w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (ZKE). To zjednoczenie przyciągnęło wielu wiernych, w tym stanowczych chrześcijan, którzy skorzystali z tej możliwości do dalszego rozwoju ich skupienia religijnego.

Na koniec 2010 roku zbór w Cieszynie gromadził 343 wiernych, z czego 233 z nich to ochrzczone członkowie, co stanowiło znaczący wzrost i rozwój tej wspólnoty w regionie.

Przypisy

  1. Zbory Kościoła Zielonoświątkowego powyżej 50 członków. kzbb.org. [dostęp 19.10.2022 r.]
  2. Śląsk Cieszyński w latach 1918-1945. Idzi Panic (redakcja). Cieszyn: Starostwo Powiatowe w Cieszynie, 2015 r., s. 256. ISBN 978-83-935147-5-5.

Oceń: Zbór Kościoła Zielonoświątkowego „Elim” w Cieszynie

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:19