Anna Sybilla, urodzona 24 czerwca 1573 roku w Cieszynie, była przedstawicielką cieszyńskiej linii dynastii Piastów. Była córką księcia cieszyńskiego Wacława III Adama oraz jego drugiej żony, Sydonii Katarzyny, która była potomkinią księcia sasko-lauenburskiego Franciszka I.
Do momentu śmierci swojego ojca w 1579 roku, Anna Sybilla spędzała czas na dworze cieszyńskim. Po tym wydarzeniu przez kilka lat mieszkała na dworze saskim, gdzie mogła liczyć na opiekę i wsparcie rodziny. W lutym 1586 roku jej matka po raz drugi wyszła za mąż, a jej nowym mężem został Emeryk Forgách, nadżupan trenczyński. To właśnie on mógł opracować plan małżeństwa Anny Sybilli z księciem Siedmiogrodu, Zygmuntem Batorym, który był bratankiem zmarłego króla Polski Stefana.
Niestety, dalsze wydarzenia nie były jej przychylne. Na drodze do realizacji małżeńskiego sojuszu stanęła dyplomacja Habsburgów, mocno zainteresowanych utrzymaniem wpływów w księstwach naddunajskich, które były pod kontrolą imperium osmańskiego. Cesarz Rudolf II, któremu Piastowie cieszyńscy jako swoim suwerenowi musieli być posłuszni, wyraził sprzeciw wobec tego planu. W rezultacie, ostatecznie 6 sierpnia 1595 roku, Zygmunt Batory pojął za żonę Habsburżankę, Marię Krystynę, kuzynkę cesarza.
Informacje na temat dalszych losów Anny Sybilli są bardzo ograniczone. Prawdopodobnie przez resztę swojego życia mieszkała z młodszym bratem, Adamem Wacławem. Jej imię pojawia się w źródłach ostatni raz w 1602 roku, gdzie nadal występuje jako panna.
Pozostali ludzie w kategorii "Szlachta i monarchia":
Wiktoryn z Podiebradów (1443–1500) | Maria Sydonia cieszyńskaOceń: Anna Sybilla cieszyńska